Akçaabat ta sertifikalı istiridye mantar eğitimi başladı

Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı ve Akçaabat Halk Eğitim Müdürlüğü ortak girişimi ile Sertifikalı istiridye mantar yetiştiriciliği kursu açıldı.

Giriş
Güncellenme

Kursun Açılış programına Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu, Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Başkan Yardımcısı Cevat Birinci, Trabzon Tarım ve Orman  Müdür Vekili Süleyman Boz, Akçaabat Halk Eğitim Müdürü Mustafa Türkoğlu, İlçe Tarım Orman Müdürü İbrahim Nezir katıldı.
        Kursiyerlere Mantar Yetiştiriciliği eğitimi Ziraat Yüksek Mühendisi Fadıl Öztürk tarafından veriliyor. Eğitmen kurs açılışımda mantar üretim ve tüketimi ile ilgili genel bilgilendirme yaptı.
       Teorik dersler Akçaabat Ziraat Odası eğitim salonunda uygulamalı dersler Darıca Mahallesinde kurulan mantar serasında yapılacak.
       Kursun açılışında konuşma yapan Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu İlçemizin mikroklima iklime sahip olması yapılabilecek olan tüm üretimlerde bizlere büyük bir avantaj sağlamaktadır. Tarımsal arazilerimizin yetersiz olması ve elimizde bulunan kısıtlı tarım arazilerinin imara açılması ile birlikte az alandan çok gelir elde edilebilecek üretim metotlarına geçmemiz mecburidir. Bu manada istiridye mantarı yetiştiriciliği ekonomik yatırımın ve arazi ihtiyacının az olmaması, ilçemizde rahatlıkla yapılabileceğini göstermektedir. Üreticilerimizden gelen talepler doğrultusunda ilk istiridye mantarı yetiştiriciliği eğitimimizi kütükte mantar yetiştiriciliği olarak düzenlemiştik. Şimdi sizlerin yoğun talebi ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüz ile Sertifikalı Mantar Yetiştiriciliği kursumuzu açtık.  Kurs için kurumumuza 95 başvuru oldu ve düzenleyeceğimiz kursların birincisini 50 kursiyerimizle başlattık. Kursumuza katılan 50 üreticimize kursa katıldıkları için ve istekli oldukları için teşekkür ediyorum. Bu kurs döneminde yetiştireceğimiz ilk mantarlar ile bir yemek organizasyonu yaparak mantarın daha çok tanınması ve tüketilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız ifadelerini kullandı.
       Akçaabat Belediye Başkanı Şefik T ürkmen; Başta Ziraat odamız olmak üzere iş birliği içerisinde olarak bu kursun açılmasında emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Mantar yetiştiriciliği bölgemize uygun ve başka bir iş yaparken ek olarak rahatlıkla yapılabilir. Kursa üretmek için ilgi gösteren herkese teşekkür ediyorum dedi.
      Trabzon Tarım Orman Müdür vekili Süleyman Boz; Akçaabat tarımsal ürettim anlamında öncülük eden bir ilçemiz kursa katılımın çok olması eriticilerimiz yeni projelere çok açık olduğunu gösteriyor. Mantar yetiştiriciliği diğer tarımsal üretim dallarının yanında rahatlıkla yapılabilecek bir iş bizlere çok iş düştüğünü biliyoruz sizlere her türlü desteği vermek için hazır olduklarını ifade etti.
        Akçaabat Halk Eğitim Müdürü Mustafa Türkoğlu: Açılan bu kursumuz direk istihdama yönelik bir kurs olması ve kursiyerlerin kendi talebi ile olması bu işi yapacak kişilere eğitim verdiğimizi gösteriyor. İlimizde mantar üretimi arttıkça tüketiminde artacağı kanaatindeyim dedi.
       Ziraat Yüksek Mühendisi Eğitmen Fadıl Öztürk; Fındık zurufları mantar üretiminde kullanarak bölgemizde rahatlıkla bulunacak bir hammaddeyi ekonomiye kazandırmış olacağız. Dünya piyasasında pazar payını her geçen gün artıran istiridye mantarı yeni bir istihdam kapısı olduğunu vurgulayarak küçük aile İşletmeleri ile ek gelir getirebileceğini bölgenin iklimsel yapısının mantar yetiştiriciliğine uygun olduğunu elimizdeki imkânların iyi değerlendirip ülkemize yeni bir ekonomik girdi sağlayabiliriz. Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığının mantar yetiştiriciliğinde ki gayretleri bizleri daha da ileri getireceğini belirtti.