Uyarıyoruz görelim diye yok etmeyelim!

Kadıralak Yaylası mora bürünmeye başladı. Geçen yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı ilan edilen yaylanın bir bölümünden sonra araç trafiğine kapatılmasını öneriyoruz!.

Giriş
Güncellenme

Dünyada bir İsviçre’de bir de Kadıralak Yaylası’nda yetişen ve  'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği koruma altına alınan Mavi Yıldız Çiçeklerini göreceğiz diye yok olmasına sebep olmayalım.

        Yaklaşık bin 300 metre yükseklikte, Tonya ilçe merkezine 9 km, Karadeniz Sahili'ne ise yaklaşık 29 km uzaklıktaki yayla, mor görüntüsüne karların erimesiyle  kavuşmaya başladı. Geçtiğimiz yıl Mart ayı sonunda kendisi ile özdeşleşen mavi yıldız çiçekleri ile bezenen yayla bu yıl kışın bölgede yüksek kesimlerde sert geçmesi üzerinde geçtiğimiz yılların aksine geç açtı. Kadıralak Yaylası'nın bazı bölgelerinde açmaya başlayan Mavi Yıldız çiçekleri, bu hafta sonu itibariyle yaylanın tamamında görülmesi bekleniyor. Yayla hafta için olması nedeniyle sessizliğini korurken, birçok tur şirketinin hedefinde olan ve turların düzenlenecek olması mor çiçeklerin yok olmasına sebep olmaması için yetkilileri bir an önce önlem almaya davet ediyoruz.

'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği korunan ince uzun yapraklı 'mavi yıldız' çiçeğinin yetiştiği yayla geçtiğimiz yıl Eylül ayında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı ilan edilmişti. Tüm yıl boyunca sadece 2 hafta süreyle kendini gösteren 'Mavi yıldız' çiçekleri ile meşhur yaylanın, yapılacak yapay gölle Uzungöl gibi cazibe merkezi haline getirilmesi planlanıyor. Yayla estetik ve peyzaj değeri açısından önemli bir turizm merkezi olmaya aday olarak gösteriliyor.