Şerif gitti kovboylar kasabaya indi

Beşikdüzü ilçesinde bu yıl 18.`si düzenlenen “Mayıs Yedisi Şenlikleri"renkli görüntülere sahne oldu.

Giriş
Güncellenme

Beşikdüzü ilçesinde bu yıl 18.`si düzenlenen “Mayıs Yedisi Şenlikleri” kapsamında Doğu Gözaçan Kültür Parkı`nda 2000 yılında meydana gelen deniz kazasında hayatlarını kaybeden 38 deniz şehidi için anma töreni düzenlendi.

“Mayıs Yedisi Şenlikleri”nde renkli görüntüler damgasını vurdu. Kasabanın şerifi olan eski Belediye başkanı Orhan Bıçakçının gitmesiyle kovboylar kasabaya indi.

Doğu Gözaçan Parkı'nda, 20 Mayıs 2000'deki kazada ölen 38 kişinin fotoğraflarının yer aldığı pano ve anıt önünde düzenlenen anma törenine, bir konuşma yapan Belediye başkanı Ramis Uzun, Mayıs yedisi Büyükliman Bölgemiz için yüz yulardır özel bir gündür. Şenlikler insanların tanıştığı, kaynaştığı gelenek ve göreneklerini yaşatarak gelecek kuşaklara aktarıldığı önemli etkinliklerdir. Bölge halkımız bu gün de canları kadar önem verdiği hayvanlarını süsleyip Ağasar Deresi’nin Karadeniz ile buluştuğu bölgede deniz suyu ile yıkarlar. Böylece bağışıklılık sisteminin geliştiğine, döl ve süt veriminin arttığına inanırlar. Bu tarihten sonra artık Karadeniz’in eşsiz güzelliklerindeki bereketli yaylalara göç vakti geldiğine inanırlar. Yine bu günde bölge insanımız motorlarla denize açılıp Delikli Taş etrafında dolanarak dilek tutarlar. Hastalara deva, evleneceklerin eş, çocuk sahibi olmayanların çocuklarının olacağına inanırlar. 20 Mayıs 2000 tarihinde kontrolsüz olarak motorlarla denize açılan 38 vatandaşımızın motorun alabora olası nedeniyle  deniz faciası sonucu hayatlarını kaybettiler. 2001 yılından beri “Mayıs Yedisi”   kontrollü bir şekilde kültür sanat ve deniz festivali olarak yapılmaya başlandı. Yüzyıllardan beri gelen “Mayıs Yedisi” geleneğimiz yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılacak, ilçemiz ve bölgemiz Türkiye ve dünyaya tanıtılacak dedi.
      Törende Beşikdüzü Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ve Belediye Başkanı Ramis Uzun, deniz kazasında ölenlerin yakınlarına baş sağlığı diledi. Daha sonra Mavi Gemi’den Kaymakam Cevdet Ertürkmen ve Belediye Başkan Ramiz Uzun ile katılımcılar tarafından denize çelek atıldı. Ölenlerin için Kur-an okunarak dua edildi.


    Çeşmeönü Limanı'nda, çevre köylerden gelenlerin katılımıyla, yayla göçleri ve  "Mayıs Yedisi" adıyla sürdürülen gelenek kapsamında, yöresel kıyafetler giyinmiş kadınlar, Başkan Ramis uzun ve Eynesil Belediye Başkanı Ahmet latif Karadeniz ile beraber inekleri deniz suyu ile yıkadılar. Yayla göçlerini canlandırıldığı bölümde hayvanlarının süsleyen yöresel kadınların giysileriyle beraber fotoğraf severler renkli görüntüler elde etti. Atlarında katıldığı göçlerde vatandaşların “Şerif Gitti Kovboylar Kasabaya” indi esprileri ise güne damgasını vurdu.

18. düzenlenen Mayıs Yedisi Şenliği, bu gün ikndi namazından sonra  18 yıl önceki kazada ölen 38 kişi için Merkez Camisi'nde okutulacak mevlit ile sona erecek.