Sizler en değerli varlıklarınızı bu vatan için, bu millet için feda ettiniz

Büyükliman Bölgesi şehit yakınları ile gaziler ve aileleri Vakfıkebir evsahipliğinde iftarda buluştu.

Giriş
Güncellenme

Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezinin hizmet alanında olan , Vakfıkebir, Beşikdüzü,  Çarşıbaşı, Şalpazarı ve Tonya ilçelerindeki şehit aileleri ve gazileri Vakfıkebir Sosyal Hizmet Merkezinin Organize ettiği İftar programında bir araya geldiler.

Vakfıkebir Ramada Otel’de yapılan iftar yemeğine Vakfıkebir Kaaymakamı Mesut Yakuta, Çarşıbaşı Kaymakamımız Zerrin Çay Beşikci, Şalpazarı Kaymakamı Murat Beşikci, Vakfıkebir Belediye Başkanım Muhammet Balta, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt, Vakfıkebir ilçe müdürü Yaşar Saral, İlçe Emniyet Müdürü Fahrettin Sadullahoğlu, Jandarma Komutanı Bekir Gündüz, Garnizon komutanı Orhan Kaya,  Kaymakamlık yazı İşleri Müdürü Şifa Karadeniz,  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürü İsmet Bank, İlçe Gıda Tarım Müdürü Remziye Kuleyin, Şehit yakını ve gaziler ve aileleri katıldı.

İftar programı şehitlerimiz için okunan Kur-an’ı Kerim’den sonra İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Yaşar Saral selamlama konuşması yaptı.Saral konuşmasında Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Çarşıbaşı Kaymakamımız Zerrin Çay Beşikci, Şalpazarı Kaymakamı Murat Beşikci, Tonya Kaymakamımız Osman Sayılır, Vakfıkebir Belediye Başkanım Muhammet Balta, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt, İlçe sosyal yardımlaşma müdürleri ve katılımcılara teşekkür etti.

 Daha sonra şehit ailelri ve gazilere hitapeden kaymakam Mesut yakuta,  Ülkemizin bağımsızlığı, birliği ve bütünlüğü uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin yakınları ve kahraman gazilerimiz için düzenlediğimiz bu iftar yemeğine katılımınızdan dolayı öncelikle hepinize hoş geldiniz diyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle kucaklıyor ve selamlıyorum. Hepinizin Ramazanı mübarek olsum. Bolluk ve bereket ayı olan Ramazanın hepimize sağlık ve huzur getirmesini diliyorum dedi.

Kaymakam Yakuta konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Aziz şehitlerimizin değerli aileleri, değerli gazilerimiz ve yakınları; Bugün, böyle bir mübarek günde, Ramazan ayında, bir iftar sofrasında, sizlerle beraber olmaktan, sizleri misafir etmekten, ağırlamaktan, büyük bir onur duyuyorum. Sizler bizim en değerli misafirlerimizsiniz. Büyükliman bölgesindeki 5 ilçeden gelerek bu iftar sofrasına katıldığınız için hepimize tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. Aziz şehitlerimizin değerli aileleri, Sizler, aziz şehitlerimizin, bizlere hatırasısmız, yadigârısınız. Devletimiz ve milletimiz, sizlerin kıymetini, değerini her zaman bilecek, hiçbir zaman unutmayacaktır. Çünkü sizler en değerli varlıklarımızı; çocuklarımızı, eşlerimizi, kardeşlerinizi, yakınlarınızı, kısacası en sevdiklerinizi, bu vatan için, bu millet için feda ettiniz. Hepsinin ruhu şad olsun.

Gazilik de şehitlik kadar önemli bir mertebedir. Çünkü sizler, Ülkemizin birliği ve bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliğini muhafaza etmek içim üstün cesaret, feragat ve kahramanlıklar gösterdiniz, vatanımız için canlarınızı ortaya koydunuz, bu kutsal görev sırasında yaralanıp gazi oldunuz. Bunun herhangi bir karşılığı söz konusu olamaz. Bundan daha kıymetli, bundan daha büyük bir fedakarlık da söz konusu olamaz. Bu vatan, bu millet, size minnet ve şükran borçludur.Türk milleti tarih boyunca vatanı için, milleti için, bayrağı için, inançları için, yeri geldiğinde canını vermekte hiçbir zaman tereddüt etmemiştir.

Şehitlik ilahi makam ve mertebelerin en yücelerindendir. Şehit; Allah yolunda vatan savunmasında canlarım feda eden kahramanlara verilen bir ünvndır. Bu nedenledir ki şehitlik mertebesi milletimiz için çok azizdir.Şehitliği en güzel milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale şehitlerine yazdığı destansı şiirde; 'Ey şehid oğlu şehit, İsteme benden makber,Sanaağuşunu açmış, duruyor Peygamber.' diyerek en veciz şekilde ifade etmiştir.

Vatan sevgisi ve fedakârlığın sembolü olan kahraman gazilerimiz ve şehitlerimizin yakınlarının her zaman yanında olmak, onlara sahip çıkmak, hak ettikleri uygun yaşam koşullarını sağlamak, devletimizin öncelikli ve en önemli görevlerindendir.

Aziz şehitlerimizin geride bıraktıkları emanetleri olan anne ve babaları, eş ve çocukları ile bu kutsal görev sırasında yaralanıp gazi olan vatandaşlarımıza sahip çıkılması, yaşam şartlarının iyileştirilmesi, toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesinin sağlanması ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla özellikle son yıllarda Devletimiz tarafından önemli yasal düzenlemeler yapılmıştır.

Bu kapsamda, istihdam hakları, maaşlar, faizsiz konut kredileri, eğitim ve diğer birçok alanda şehit yakını ve gazilerimizi çok yakından ilgilendiren düzenlemeler kanunlaştırılmıştır. Bunlar Millet olarak bizleri gerçekten çok mutlu etmektedir.

Şüphesiz ki çeşitli sorunlarınız, çeşitli arzularınız, dilekleriniz, talepleriniz olabilecektir. Bunları hiç çekinmeden, hepimize, bütün devlet kademelerine iletebilirsiniz. Şehit yakınları ve gazilerimizin sorunları ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en hassas şekilde ilgilenilecektir.

      Sözlerimi tamamlarken bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Hepsinin ruh şad olsun. Hepsinin mekânı cennet olsun. Gazilerimize de şükranlarımı sunuyor, onlara da mutluluk ve sağlık diliyorum. Mübarek Ramazan hepimize hayırlar getirsin"

      Şehit yakınları, gaziler ve yakınlarıyla Kaymakamlar Mesut Yakuta, Zerrin Çay Beşikçi, Murat Beşikçi be Belediye Başkanı Muhammet Balta tek tek ilgilenerek bir süre sohbet ettiler.