İlköğretim Haftası Kutlandı...

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlandı Cumhuriyet İlkokulu’nda yapılan törenle kutlandı.

Giriş
Güncellenme

Vakfıkebir Hükümet konağı önünde Çelenk sunumuyla başlayan kutlama töreni Cumhuriyet İlk-Ortaokulu yerleşkesinde yapıldı.  Kaymakam Mesut Yakuta, Belediye Başkan vekili Enver İskenderoğlu ve davetlilerin katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak başladı.

2019-2020 eğitim-öğretim yılında İlçemizde her kademedeki okullarımızda yaklaşık 4500 öğrencimize 500 eğitim çalışanı tarafından eğitim-öğretim hizmeti verileceklerini ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy'un açılış konuşmasında “Devletlerin en büyük zenginlik kaynağı sahip oldukları insan gücüdür. Devletler, bu insan gücünü eğitim yoluyla istedikleri nitelikte yetiştirmeye çalışmaktadırlar. İnsanları eğitmenin tek yolu da Halk Ozanımız Aşık Veysel’in de dediği gibi: “Dünyanın en zengin aklını gördüm. Sermayesini sordum, dedi ki: okul. ” Okul bilgidir, bilgi gelecektir. O halde “Gelecek için, bu vatan için, bu bayrak için, bu millet için haydi çocuklar okula” dedi.

Başöğretmen Atatürk'ün ; "Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" diye hitap ettiğini hatırlatan Müdür Aksoy; meslektaşlarına seslendi; eğitim, uygar ulusların kalkınmışlık sürecinin en belirgin göstergesidir. Eğitimin temel hedefi, sağlıklı, çalışkan, üretken, araştıran, soruşturan, yorumlayan ve demokrasiye sahip çıkan bireyler yetiştirmektir. Büyük bir gayret, merhamet ve yüksek bir enerjiyle çocuklarımızı ve gençlerimizi vatanımıza, milletimize, en önemlisi kendilerine yararlı bireyler olarak yetiştireceğinize olan inancım tamdır. Sizler, Başöğretmen Atatürk’ün de önemle belirttiği gibi “insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarısınız.”

Velilere de seslenen Müdür Aksoy;  anne ve babalar; okula başlayan her çocuk bu ülke için umuttur. Bu umudu yeşertebilmek için eğitim camiasının en önemli destekçileri sizlersiniz. Çocuğun evde gördüğü-görmediği sevgi, yediği-yemediği yemek, uyuduğu-uyumadığı uyku, duyduğu-duymadığı sözler, ertesi gün okuldaki halini etkiler. Okul yönetimine katılımınız, öğretmen ve okulun diğer organları ile işbirliği yapabilmeniz çocuklarımızın başarısını olumlu yönde etkileyecektir. Unutulmamalıdır ki “Okul ailede başlar.”

Geleceğimizin en büyük teminatı sevgili öğrenciler; ülkemiz, okuyabilmek uğruna yirmi kilometreyi çıplak ayakla yürüyen öğrencilerden, bir sınıfta doksan, bir sırada birlikte oturan üç-beş öğrenciden, bilgisayarın ancak adının bilindiği günlerden bu günlere geldi. Sizler, okullarımızda, kitaplarınızın hazır olarak bekletildiği tek veya çift kişilik sıralarda, çağın teknolojik araçlarına uygun olarak akıllı tahtalarla donatılmış dersliklerde ve Z kütüphanelerde, her biri alanında uzmanlaşmış öğretmenlerin elinde eğitim göreceksiniz. Siz sevgili öğrencilerimizden tek isteğimiz, çok çalışmanız, demokrasiyi koruma adına darbelere karşı durmanız, asla yılgınlığa düşmemeniz ve Ülkemizin geleceğini omuzlarınızda taşımanızdır dedi.

 

Tören sekizinci sınıf öğrencileri tarafından birinci sınıfa başlayan minik öğrencilere hoş geldiniz çiçeği takdiminden sonra,  koro, şiir, halk oyunları gösterisiyle ile sona erdi. Törenden sonra Kaymakam Mesut Yakuta ve davetliler okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencilerine moral ziyareti yaptı.