Müslüman elinden ve dilinden emin olunan kimsedir

Vakfıkebir Bölge yatılı Kız Kur’an Kursu’nun açılışı Diyanet İşleri başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla yapıldı.

Giriş
Güncellenme

Prof. Dr. Ali  Erbaş “Yeryüzünde elinden ve dilinden emin olunan insanlar yetiştirmek en büyük gayemizdir” dedi.
Açılış törenine Diyanet İşleri başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Trabzon Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu, Salih Cora, Muhammet Balta, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşık Kutlu, Eski Baklanlardan Faruk Nafiz Özek, Bakü Büyükelçiliği Din Hizmetleri müşaviri Zeki Yavuzyılmaz, Kaymakam Mesut Yakuta, Belediye Başkanı Muhammet Balta, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız ve devlet erkanı ile vatandaşlar katıldı.

Açılış töreni İmam hatip Muhammet Saka'nın okuduğu  Kur’an i Kerim tilavetiyle başladı.

Trabzon’umuz alimleriyle hafızlarıyla Kur’an hizmetiyle hep örnek olmuştur

İl Müftüsü Osman Aydın’ın selamlama konuşmasıyla başladı. Müftü Aydın: Trabzon’umuz alimleriyle hafızlarıyla Kur’an hizmetiyle hep örnek olmuştur Bu kursumuzda bu geleneği devam ettirecektir. Burada okuyacak öğrencilerimiz Kur’an eğitimini uzman hocalarımızdan burada alarak bulundukları toplumda inşallah  örnek olacaklardır dedi.

Burada çok iyi hafızlar yetişecek


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Kur’an Kursumuzun hayırlı nesiller yetiştirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum diyen  Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu: Bazı hizmetlerin çoğu bu gün içindir ama eğitime çocuklarımıza gençlerimize yaptığımız yatırımlar milletimizin geleceğini inşa etmeye yöneliktir Burada çok iyi hafızlar yetişecek. Otel hüviyetinde ve özel okul kalitesinde derslikleri var. Hayırlı olmasını diliyorum dedi.                                                                                                                                                                                                                                                  

Burada gelecekte ailelerin yuvasını kurup inançlı anneler yetiştireceğiz

Çevre Komisyonu Başkanı, Trabzon Milletvekili Muhammet Balta Hayat boyunca en fazla heyecanlandığımız din uğruna İslam uğruna hizmet edecek evlatları yetiştirecek böyle bir mekânı açılışında Sayın başkanımız bu heyecanı bizlerle paylaşmak istedi. Din uğruna mukattesat uğruna Allah yolunda hizmet eden ecdatlarımızın torunları olarak böyle bir memlekette doğduğumuz için Allah’a şükrediyorum. Aile en küçük birimlerden bir tanesidir. Annemizle beraber Kur’anla büyüyüp her zaman Kur’an ın sesiyle yankılanan bir evde büyüyüp annenin de en fazla böyle hayırlı bir işlere vesile olan bir ailede büyüdüğüm için Allah’a şükrediyorum. Cennet annelerin ayakları altındadır diye söyledi Hz. Peygamberimiz. Burada gelecekte ailelerin yuvasını kurup inançlı anneler yetiştireceğiz mekânı yavrularımıza sunduğumuz için çok mutlu ve huzurluyum.  Temmuz’u yaşadıktan sonra bu çalışmaların Türkiye’de çok ama çok önemli olduğunu Diyanet İşleri Başkanlığı şemsiyesi adı altında bu eğitimlerin yapılmasının çok ama çok önemli olduğunu gördük dedİ.

Buradan çok güzel kur’an alimleri yetişecek

Vali İsmail Ustaoğlu da yaptığı konuşmasında burada hepimiz gururlandıran Trabzon’umuza yakışan her zaman ilklerin öncüsü olmuş yetiştirdiği kıymetli şahsiyetlerle ülkemizin her yerine din adamlarımızı ihraç eden bir ilimizde yeni bir müessesenin açılışını yapıyoruz. İnşallah Buradan çok güzel kur’an alimleri yetişecek dedi.

Peygamberimizin inanlığa getirdiği en büyük mucizedir

Peygamber efendimiz buyuruyor ki sizin en hayırlınız Kur’anı öğreneniniz ve öğreteninizdir diyerek sözlerine başlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cenab-ı Hak hayırlılardan eylesin bizleri, ya öğrenenlerden ya da öğretenlerden eylesin. Kur’an-i Kerim hayat kitabı. Yaşanmak için kurtuluşa ulaşmak için bütün insanlığa gönderilen bir kitap. Peygamberimizin inanlığa getirdiği en büyük mucizedir Kur’an-i Kerim. Çünkü bütün peygamberlerin mesajı Kur’an-i Kerim’in özetlediği o mesajlarla dolu idi. Hz. Adem’den Hz. Muhammet(AS) Kadar hepsi İslamı yer yüzünde anlatmak için gönderildi. İslam yeryüzündeki bütün insanlara peygamberlerin ulaştırmak için mücadele ettiği sistemin adıdır. Bizde Kur’an Kurslarımızda İslama gönül veren, Peygamber Efendimizin tanımlamasıyla Müslüman elinden ve dilinden emin olunan kimsedir tanımlamasına uygun insan yetiştirmek için Kur’an Kurslarımızdan istifade ediyoruz. Camilerimizden istifade ediyoruz. Tüm eğitim müesseselerimizden istifade ediyoruz. Yeryüzünde elinden ve dilinden emin olunan insanlar yetiştirmek en büyük gayemiz örneğimizde Muhammedül Emindir. Dilinden emin olunan bir kimse olabilmemiz için her birimiz ismimizin ardına erkekler emin, Kadınlar Emine sıfatını ilave etmeliyiz. İşte o zaman yeryüzü yaşanılır bir hale gelecektir. Bütün müesseselerimiz Diyanet Başkanlığı olarak yeryüzünde iyiliğin egemen olması için çalışıyoruz.

Bu bölgenin çocuğu olduğum için de iftihar ediyorum. 

 Bu eserin meydan gelmesinde emeği geçen herkesten Allah razı olsun diyen Başkan Erbaş, Peygamberimiz kuş yuvası kadar mescit yaptırana Allah cennette bir köşK nasip edecektir buyuruyor. Bu binaların bir yerinde kuş yuvası kadar katkısı olanlara bu müjde vardır. Bu bölgenin çocuğu olduğum için de iftihar ediyorum.  Kur’an eğitimi denince akla bizim bölgemiz gelir. Trabzon’daki yatılı Kur’an Kurslarında okuyan öğrencilerimiz Türkiye’nin bir bölgesindeki tüm illerdeki Kur’an Kurslarındaki okuyan talebelerden daha fazla Trabzonluları tebrik ediyorum diyerek konuştu.

Kursun yapımında emeği geçen hayırseverlere plaket takdiminden sonra açılış kurdelesi kesildi.  Diyanet İşleri başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a Vakfıkebir Ekmeği hediye edildi. Açılışla katılan vatandaşlara ikram yapıldı.