Erikbeli yaylasında su sorunu hat safhada

Erikbeli yaylasında su sorunu yaylacıları canından bezdirdi.

Giriş
Güncellenme

Yaylacıların ve yayla turizmi için çaba gösteren vatandaşlar , bölgede ortalama 3 günde bir yağmur yağmasına rağmen su sorunun halledilmesi için  Trabzon Büyükşehir Başkanı Murat Zorluoğlu’na çare olaması için seslediler.

Yaylacıların Erikbeli yaylasında bir gün suların akıp üç gün akmaması, bazen üç gün akan suların bir hafta akmaması nedeniyle yaylaya gitmek istemediklerini ifade eden yaylacılar, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu’ndan su sorununa el atmasını istediler. Yaylada esnaflık yapan vatandaşlar, susuzluk nedeniyle zor durumda bırakırken Is yerlerinde, cami şadırvanında ve tuvaletlerde suların akmaması insanların buradan kaçmasına neden olduğunu söylediler.

Erikbeli yaylası, Tonya ile Kürtün ilçeleri sınırında bulunan ve ortadan sınırı çizilen yayla merkezine hizmeti kim getireceği belli olmadığını ifade eden lokanta işletmecisi Ömür Güner,  her iki ilçenin kaymakamları ve belediye başkanları ile görüştüğünü belirterek "her görüştüğümüz kişiler ilgileneceğim ve su sorununu çözeceğim demesine rağmen hiç bir şey değişmiyor. Bizlerde burada susuzluktan kırılıyoruz. " şeklinde serzenişte bulundu.

Bilindiği gibi Erikbeli Yaylası’nda Karadeniz Bölgesinin ilk resort konseptli yayla oteli Foleya Mountain Resort Hotel Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açılmışdı. Foleya Mountain Resort Hotel Türkiye’nin örnek turizm tesisi burada olması nedeniyle bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler bu durum karşısında adeta şok oluyorlar.