İmar Barışı Yasasına aykırı yapıların yıkılmasına başlandı

31.12.2017 tarihinden sonra yapıldığı tespit edilen ve imar barışı yasasına aykırı olarak yapı kayıt belgesi iptal edilen yapılar yıkılıyor.

Giriş
Güncellenme

Vakfıkebir ilçesi Menteşe Yaylası'ndaki bir yayla evi, İmar Barışı yasasına aykırı olarak aldığı yapı kayıt belgesi iptal edildiği için kaymakamlık tarafından yıkılarak kullanılamaz hale getirildi.

31.12.2017 tarihinden sonra yapıldığı tespit edilen ve imar barışı yasasına aykırı olarak Yapı kayıt belgesi alan yaklaşık 150 yapının, önce yapı kayıt belgeleri iptal edilecek, ardından yıkılacağını açıklayan İlçe Kaymakamı Mesut Yakuta, güvenlik güçlerimizin kontrolü altında önlemlerimizi aldık. Yapı kayıt belgeleri iptal edilen 150 yapının yıkılmasına karar veridi. Bu bağlamda yıkım işlemlerini tamamlayacağız dedi.

Son yıllarda yayla ve meralara yapılan kaçak yapılarla tartışma yaratan Karadeniz Bölgesi'nde ise en çok başvuru Trabzon'da oldu. Bu kentte 151 bin 671 yapı kayıt belgesi verilirken, verilen yapı kayıt belgelerinden 216 milyon 581 bin gelir elde edildi. Rize'de ise 75 bin 472 yapı kayıt belgesi verildi. Devletin gelir hanesine 54 milyon 397 bin lira yazıldı.

Gerçeğe aykırı beyanda bulunulan 50 bin yapı kayıt belgesi ise iptal edildi. Tarihi ya da sit alanı olup, koruma altında bulunan bölgelerdeki kaçak yapıların da tespiti yapıldı. 2 bin kaçak yapının yıkımına başlandı.

İmar barışının bitmesiyle, ikinci aşamaya geçilecek. Hak sahiplerinin mülkiyet sorunlarına çözüm aranacak. Yani, yapı kayıt belgesi alanların tapularına kavuşmasının önü açılacak.