Öğretmenlik sevdadır, gönül işidir

"24 Kasım Öğretmenler Günü" dolayısıyla Vakfıkebir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde program düzenlendi.

Giriş
Güncellenme

Gün dolayısıyla kutlamaları Hükümet Konağı önünde çelenk sunumu ile başladı. Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy makamında tebrikleri kabul etti.  Müdür Aksoy başkanlığında öğretmenlerden oluşan bir heyet Kaymakam Mesut Yakuta’yı ziyaret ettiler.


        MTAL Uygulama Otelinde tüm öğretmenlere verilen resepsiyon yemeğinin ardından konferans salonunda yapılan kutlama töreni ile sona erdi.  Uygulama Oteli’nde yapılan kutlamalar Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy Yaptı.

“Muhatabı insan olan bizlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur”
        Müdür Aksoy konuşmasında şunları söyledi: Geleceğimiz olan çocuklarımızın kalbine dokunan, onunla her gün göz göze gelerek hayatında çok önemli yer sahibi olan, bazen anne ve babadan dahi önemli bir yer tutan, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olan değerli meslektaşlarım,  fedakâr öğretmen arkadaşlarım, sizler her şeyin en güzeline layıksınız.
        Öğretmenler gününün amacı; öğretmenin toplumdaki yerini, önemini ve sorunlarını belirlemek, bu sorunları topluma sunmak ve çözüm yolları aramaktır. Öğretmenlerin kendi aralarındaki bağları kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmektir. Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni göreve başlamış öğretmenlerin mesleklerinin bilincine varmalarını sağlamaktır. Bizleri eğiten öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek, ziyaret etmek ya da bir telefonla, mektupla hatırlarını sormak için vesiledir.
        Baş döndürücü bir hızla değişen, gelişen dünyamızdaki yerini alamayan ve darbelere karşı duramayan milletlerin, gelişen, sanayileşen devletlerin sömürgesi ve kölesi olacaklarını geleceğimiz olan öğrencilerimize öğretmek zorundayız.  Çünkü güçlü olanların hürriyet dağıtıcısı, güçsüz olup ülkesini savunanların ise haksız sayıldığı bir dünyadayız!   Bu şartlar karşısında bize düşen; bizi biz yapan milli ahlak ve milli kültürümüzün bozulup, yozlaşmadan kendimize has şekli ile evrensel kültür içinde korunup geliştirilmesine, öğretilmesine, bilgili, nitelikli insan gücü yetiştirilmesine önem vermeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet yaşatmak için; milli-manevi değerlerimiz etrafında sıkılmış bir yumruk gibi kenetlenip çok çalışmalıyız.
        Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu, eğitilen bir insanın, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek olduğunu hep hatırlayalım. Unutmayalım ki; başağın yetişmesine engel, sadece zararlı otlar değil; çiftçinin de ihmali göz ardı edilemez. Bunun için muhatabı insan olan bizlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur. Hatamız toplumumuzun felaketidir
       İnsanoğlunu beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden, karakterimizin yapıcısı, kalbimizin çevrildiği her yönde kurucusu, dünyanın en büyük mesuliyetini omuzlarında olan "Kıymetli Meslektaşlarım"; öğrenebildiğimiz kadar biliriz, en önemlisi sevdiğimiz kadar seviliriz?.
      Bu duygu ve düşüncelerle " Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. " diyerek, aydınlık gelecek için göreve koşan başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anarken, hayatta olan istikbalimizin mimarı, fedakarlığın ve sevginin timsali öğretmenlerimize sağlıklı ve mutlu bir ömür diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

“Öğretmenlik yalnızca bir meslek değil yaşam tarzıdır”


       Mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına konuşmayı Rabia Nur Koyun yaptı. Koyun, bu mesleğe başladıktan sonra anladım ki öğretmenlik yalnızca bir meslek değil yaşam tarzıdır. Bir öğretmen öğrencisine toplundaki diğer kişilerin gördüğünün çok daha ötesinde şeyler görerek bakar. Öğrencilerin kalplerini kazanma adına, onlarıa bir şeyler öğretme her fırsatı değerlendirir dedi.

“Bizim zenginliğimiz cüzdanlarımızın şişkinliği değil, vicdanımızın zenginliğidir, dokunduğunuz yüreklerdir”

En büyük hayalimdi, başka meslek düşünmedim diye, Hayır benim hayallerimde öğretmen olmak Milli Eğitim camiasına bir üyesi olmak yoktu. Evet, macera olsun diye başladığım bu meslek yeni hayatımın başlangıcı oldu diyen yılların tecrübesi Hatice Ulu, hani hep dinilir ya öğretmenlik sevdadır, gönül işidir. Yoksa bu meslek yapılamaz. Bu sevdaya tutulursan kopamazsın. Bu meslek özveri işi, vicdan işidir. Çünkü bizler birilerinin hayatına dokunuyor, onların yollarını çiziyoruz. Biz insan yetiştiriyoruz. Bizim zenginliğimiz cüzdanlarımızın şişkinliği değil, vicdanımızın zenginliğidir, dokunduğunuz yüreklerdir. Öğretiyor ve öğreniyor, geleceği yapılandırıyoruz bunun için öğretmeniz.

“Öğretmen ölümsüzdür”


      Meslekte 37 yıl 8 ayını geçirdiğini söyleyen ve Emekli öğretmenler adına konuşmasını yapan Pelin Zaman, bu kadar uzun süre çalışmış olmakta insanları sevmenin rolü büyüktü. Evet; insanı sevdim çalışmayı sevdim.  Öğretmenliğin değeri benim nazarımda oldukça yüksektir. Annem ise beni beceri anlamında hayata hazırlayan ilk öğretmenimdi. Çalıştığım süre boyunca gözlerimden ve yüreğimden silinmeyecek çok değerli inanlarla tanıştım, çok güzel anılarım oldu. İnsan doğduğu andan itibaren öğrenme sürecine girmiştir. Hızla değişen çağımızda değişim kaçınılmaz bir gerçektir. Ülke kalkınmasında en önemli sosyal rolü üstlenen öğretmenlerin bu nedenle öğrenciliği hiç bitmeyecektir. Öğretmen ölümsüzdür. Dünyanın en anlamlı şeyi bu olsa gerek. Emek verip yetiştirdiğiniz çocuklar ve gençler sizin öğrettiklerinizle geleceğe yürüdüğünü ifade etti.

“Benim yetişmemde emeği olan tüm öğretmenlerimi minnetle anıyorum”

Dünyanın en zor işinin öğretmenlere hitap etmek olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Muhammet Balta, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi şükranla, rahmetle anıyorum. Mekânları cennet olsun. Benim yetişmemde emeği olan tüm öğretmenlerimi minnetle anıyorum. Onların üzerimde çok büyük emekleri var. İlkokul öğretmenlerimin benim hayatımda çok büyük izleri var. Bu gün bu görevdeysek onların çok büyük emekleri var. Bizlere sadece matematik, fizik kimya değil değer kattılar. İyi bir insan olmayı öğrettiler. Bizde bu noktada gayret gösteriyoruz. Yerel yönetici olarak geleceğimizin, ülkemizin ilçemizin teminatı olan geleceğimiz olarak gençlerimizi yetiştiren siz değerli öğretmenlerimize bütün gücümüzle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sizlerin başarıları bizleri sevindiriyor gururlandırıyor. Sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu ilçenin gelişmesi güzelleşmesi sadece bir belediye başkanının ya da bir yöneticinin omuzlarında bir yük değildir. Tümüyle bir bütündür, bunu birlikte başarabiliriz. Ben şanslı biriyim çünkü mecliste iki tane öğretmenimiz var, ayrıca bir öğretmen eşiyim. Bu manada kendimi mutlu hissediyorum dedi.


        Konuşmaların ardından hizmet sürelerini tamamlayan emekli öğretmenlere ve personele “Hizmet Şeref Belgeleri” verildi. İMKB METEM  9. Sınıf öğrencisi 13 yaşındaki ‘Otizm’li Elif İpar Bilgen, türkülerinin ardından halk oyunları gösterisi, düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödül töreniyle program sona erdi.