Mühim olan beyinde engel olmaması

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla İlçe Kaymakamı Mesut Yakuta bir mesaj yayımladı.

Giriş
Güncellenme

Kaymakam Mesut  Yakuta Mesajında; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletlerin almış olduğu bir karar neticesinde engellilerimizin sorunlarını dile getirmek ve çözüm önerilerini sunmak için kutladığımız bir gün olduğunu aslında bunun kutlanılacak,  bayram edilecek bir gün olmadığını ifade etti.

Toplumumuzda  %10’luk kesimini oluşturan, psikolojik ve fiziksel engelliler de var

     Kaymakam Mesut Yakuta Mesajında; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde toplumumuzun %10’luk kesimini oluşturan, psikolojik ve fiziksel engelliler de var. Bu %10’luk kesimin devlet olarak topluma kazandırılması onların sokağa çıkarak hayata karışması ve istedikleri işlerde çalışmaları gibi bir takım sorunları var. Devlet olarak bu sorunları çözmemiz gerekiyor. Yani bir kaldırımın yüksekliği ile tekerlekli sandalye ile çıkamıyorsa yerel belediyeler ve merkezi idareler olarak bu kaldırımların engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği şekle getirilmesi lazım. Mesela toplu taşıma araçlarında bu vatandaşlarımı araca binebilecek asansörler yapılması gerekiyor. Yani bu engellilerimizin normal hayatta normal bireyler gibi yaşamalarını sağlayacak tedbirler almamız gerekiyor. Onları hayati çalışmalarını sağlayacak tedbirleri almamız gerekiyor. Ayrıca istihdam hayatında da bazı tedbirleri almamız lazım.
    Devletimiz tarafından son yıllarda engellilerimize yönelik çalışmalar yapıldığını ifadeden Kaymakam Yakuta;  bu çalışmalar bir nebze olsun engellilerimizin sorunlarına çözüm sağlamış oldu. Mesela daha önceden bakım maaşı yoktu.  Bu engellilerimizin ihtiyaçları aileleri tarafından karşılanamazdı ancak bakım maaşı uygulaması getirilerek ailelerine ciddi manada katkı sağlanmış oldu. Engellilerimize yönelik çeşitli düzenlemeler yapıldı. Bunlar sorunların tamamını çözemez ama her geçen gün bir takım düzenlemeler yapılarak engellilerimizin sorunlarında ciddi düzenlemeler yapılıyor. İnşallah bunların devamı gelecektir 

"Bizimde bir gün engelli bireyler olabileceğimizi unutmayalım"

    Kaymakam Yakuta, mühim olanın beyinde engel olmaması. Fiziksel ve psikolojik engeller engel değil asıl beyin engelli ise asıl sorun budur.  Ayrıca kalplerimiz de engelliyse bu da büyük bir sorundur. Yani diğerleri aşılabilecek sorunlardır ama asıl engel beyindedir. Bu vatandaşlarımızın bizlerden hiçbir farkları olmadığı bizlerinde her an bir kaza veya yaşanacak bir olumsuzlukla engelli bireyler olabileceğimizi unutmamamız gerekiyor. Bunları düşünerek kendimizi onların yerine koyarak sorunlarına çözüm bulmamız gerekir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün bunların farkında olacağımız bir gün olmasını temenni ediyorum dedi.
   Kaymakam Mesut  Yakuta İlçe genelinde bulunan okullarımızın çoğunda engelli rampasının olmadığının hatırlatılması üzerine bunun ciddi bir noksanlık olduğunu ifade ederek bu noksanlığın arkadaşlarımız tarafından en kısa bir zamanda gidereceklerine inandığını söyledi.