Projesinin III. Aşama toplantısı Ankara'da yapıldı

İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi Projesinin III. Aşama açılış toplantısı Ankara'da düzenlendi.

Giriş
Güncellenme

Toplantıya proje kapsamında olan il ve ilçeler katılırken Vakfıkebir’de toplantıda Kaymakam Mesut Yakuta tarafından temsil edildi.
         İki gün süren toplantının birinci gününde, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Başkanı, Elçi Müsteşar Andre Etienne; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi; Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı, 27. Dönem Erzurum Milletvekili Selami Altınok ve T.C. İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce'nin açılış konuşmalarının ardından toplantının katılımcıları aile fotoğrafı için bir araya geldi.
       Açılış konuşmalarının ardından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Proje Baş Danışmanı Sebastian Roche proje tanıtım in ön planda olduğu söylendi. sunumunu yaptı.
      Toplantıda, Hatay Valisi Rahmi Doğan ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Yerel Yönetişim Yapıları Proje Kilit Uzmanı Sevcan Kılıç Akıncı "Yerel Ortaklıklar: Vatandaş İhtiyaçlarına Yönelik Kapsayıcı Yaklaşım"; Avrupa Birliği Kolluk Kuvvetleri Eğitim Ajansı Proje Yönetim Birim Yöneticisi Stefano Failla "İç Güvenlik Sektöründe Güvenin Artırılması: Eğitimde Yeni Yönelimler" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.
      Katılımcılara plaketlerinin takdim edilmesinin ardından, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Ceza Hukuku ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Yenisey "Demokratik Hukuk Devletinde Kolluğun Önleyici Yetkileri ve Denetim" konulu konuşmasını yaptı.Toplantı, Avrupa Suç Önleme Ağı Politika ve Uygulama Uzmanı Dorien Stevens'ın "Suç Önleme için Ortaklık: Avrupa Birliği’ndeki Gelişmeler" konulu konuşmasının ardından sona erdi.
       Vakfıkebir İlçe Kaymakamı Mesut Yakuta gerçekleşen toplantıyı yaptığı değerlendirmesinde; konuşmacılar İlçemiz adına başarılı sonuçlar alındığını ve çok güzel çalışmalar yapıldığını belirttiler. İlçemizde yapılan toplantıların çok verimli geçtiğini ve katılımcıların çok verimli sunumları ve dönüşleri olduğunun altı çizildi. 2008’den beri devam eden projenin çok güzel sonuçlar ortaya çıkarttığını, 2020’de sonuçlanacak olan projenin sonuçlarının çeşitli toplantılarla alınacağı ve çıktılarının değerlendirileceği ifade edildi.     
      Toplantıların yerel değil ulusal çıktılarına daha çok önem verildiğini ifadeden Kaymakam Yakuta,  aslına bakıldığında proje kapsamında ileri sürülen İç Güvenlik Yasası, Kolluk Yönetim Yasası gibi kanunlarda ilçemizde yaptığımız toplantıların etkisi oldu. Proje kapsamında talep edilen birçok konu başlıkları kanunlaşarak yerine getirildi.2015’de çıkarılan İç Güvenlik Yasası toplantılarda talep edilen konuların kanunlaştırılmış haliydi. Bizim kolluk sistemimizde görülen eksiklikler olabildiğince yasaya alındı. Türkiye genelinde Kolluk güvenlik komisyonu üyeleri şu anda atandı ve kısa zamanda çalışmalara başlayacaklarını söyledi.