Öğrencilerle tecrübelerini paylaştılar

Trabzon Üniversitesi Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen Girişimcilik Günleri kapsamında etkinlik yapıldı.

Giriş
Güncellenme

Trabzon Üniversitesi Vakfıkebir Meslek Yüksek Okulu ‘Etkinlik Kulübü’nün düzenlediği girişimcilik günleri etkinliğine konuşmacı olarak Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aydın Gelleci, Vakfıkebir Belediyesi Basın Sorumlusu, Sitemizin sahibi, TAKA Gazetesi Büyükliman Bölge Temsilcisi Tuncay Hacıfettahoğlu, CEMSAN Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Albayrak ile Büyükliman Postası Gazetesi İmtiyaz sahibi ve Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Ahmet Kamburoğlu katıldılar.

İki oturum halinde yapılan etkinliğin birinci bölümünde, Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Soner Demirtaş, Müdür Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Karış, Öğr. Üyesi Tolga Ergün ve öğretim üyelerinin de katılımıyla gerçekleşen organizasyonda konuşan Büyükliman Bölge Temsilcimiz Tuncay Hacıfettahoğlu ve Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aydın Gelleci, basın sektörünün dününü bugününü anlattılar. Mesleki yaşamlarında edindikleri tecrübeleri aktardılar. Öğrencilerden gelen soruları cevaplayarak basın sektöründe çalışmayı düşünenlere tavsiyelerde bulundular.

İkinci oturumda CEMSAN Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Albayrak ve Büyükliman Postası Gazetesi imtiyaz sahibi/Yazı İşleri Müdürü ve Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Ahmet Kamburoğlu öğrencilerin konuğu oldu.

CEMSAN Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Albayrak,  şirketlerinin dünden bu güne kadar geliş süresini anlatarak babasının hayallerinin gerçekleştirilmesinde yaşanan süreci aktardı. ilk kez girişimcilik koltuğuna 19 yaşında oturduğunun altını çizerek, bir dünya markası haline gelinceye kadar yaşadığı serüvenleri paylaştı.

2004 yılında ilk ihracatımızı yaptık diyen Albayrak,  şuanda 65 ülkeye ihracat yapan bir firmayız. Şu anda 70 çalışanımız var. VEİTO adı altında bir markamız var. Bu markayı aslında talepler doğrultusunda yarattık. VEİTO, Vakfıkebir, Export, İmport, Transport, Organization demektir. Böylece tamamen bize has olan markamızı ürettik” şeklinde konuştu.

Büyükliman Postası Gazetesi imtiyaz sahibi/Yazı İşleri Müdürü ve Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Ahmet Kamburoğlu ise şu an yönettiği gazetenin tarihçesi hakkında bilgi vererek bu günlere nasıl geldiklerini aktardı.  1981 Vakfıkebir doğumlu olduğunu hatırlatan Kamburoğlu, 2004 yılında, Büyükliman Postası Gazetesi’ni kurdum. Gazetemiz 16. Yılını doldurarak 17. Yılına giriyor. Bu gün itibariyle hem başyazar, hem sorumlu yazı işleri müdürü hem de matbaanın sahibi pozisyonundayım. Ayrıca sektörde 5 personel istihdam ediyorum. Gazetecilik çok zor bir meslek. 1946 yılında Trabzon’da kurulan Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmekteyim. İnternet üzerinden de yayınımız olmasına rağmen hem şahsen görsele çok fazla önem veriyorum. Çünkü görsel medya gelecek açısından tarihi vesikalar niteliği taşıması açısından çok büyük önem arz eder” ifadelerine yer verdi.

Trabzon Üniversitesi Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Dr. Soner Demirbaş ise sunumların ardından öğrencilere ve katılımcılara hitaben bir teşekkür konuşması yaptı