Trabzon’un koronavirüs raporu!

Koronavirüsten ölen E.Y'nin ihmali 70 kişiyi karantinaya aldırdı

Giriş
Güncellenme

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs COVİD-19 salgınında Türkiye’de de vaka sayısı bin 529’a yükselirken 37 kişi de hayatını kaybetti.

TRABZON’DA SON DURUM

Türkiye genelinde vakalar artarken Trabzon’da da koronavirüs vakaları görülüyor.

Salgın neticesinde bugüne kadar Trabzon’da bir kişi yaşamını yitirdi. Hayatını kaybeden E.Y. isimli kadının Fransa’dan geldiği öğrenildi.

15 POZİTİF VAKA

Bugün itibariyle toplam pozitif vaka sayısı ise 15’e ulaştı. Vakalar arasında Umre’den Gümüşhane’ye gelen ve buradan Trabzon’a sevk edilen vatandaşın durumunun ağır olduğu bildirildi.

300 EVDE TAKİP

Yurt dışından ve şehir dışından gelen vatandaşlar ise toplamda 300 evde yakından takip edildi ve 14 gün kuralının uygulandığı öğrenildi. Kaymakamlıklar ve emniyetin bu kişilerden sürekli olarak bilgi aldığı ve kendilerinde bir bulgu görmeleri halinde 184 numaralı ihbar hattına başvurmaları istendiği kaydedildi.

Ayrıca hayatını kaybeden E.Y.’nin ve Gümüşhane’den gelen hastanın çevresindeki vatandaşların da gözlem altına alındığı bildirildi.

Trabzon'da koronavirüsten ölen hastanın ihmali 70 kişiyi karantinaya aldırdı

Fransa’da Koronavirüs'e yakalandıktan sonra geldiği Trabzon'da vefat eden 62 yaşındaki E.Y.’nin yurt dışından geldiğini sakladığını, en az 2 yakınına virüsü bulaştırdığı belirtildi. Vefat eden kişinin temas kurduğu 70 kişi de karantina altına alındı.

Hastalandığında Fransa’dan geldiğini sağlık ekibinden gizleyen 62 yaşındaki E.Y., 9 Mart’ta İstanbul’a geldi. E.Y., 2 gün geçtikten sonra 11 Mart’ta yüksek ateş şikayetiyle Of Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği’ne başvurdu.

İlk iki testi negatif çıktı

 E.Y. burada da bir ihmale imza atarak doktorlara yurt dışından geldiğini söylemedi. Buna rağmen doktorlar kendisine koronavirüs testi yaptı, ancak sonuç negatif çıktı. İlaç verilerek evine gönderilen E.Y.’nin ateşi düşmeyince 12 Mart’ta yeniden hastaneye götürüldü. Burada bir kez daha test yapıldı. Ancak sonuç yine negatif çıktı.

Kaynak Haber 61