Sosyal izolasyon ve sosyal mesafeye dikkat

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Vakfıkebir’de sokağa çıkma yasağında önemli bir hassasiyet olduğunu gözlemliyorum dedi.

Giriş
Güncellenme

Başkan Balta gündeme dair açıklamalarda bulundu. Başkan Balta açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Gördüğüm kadarıyla da Vakfıkebir’de sokağa çıkma yasağında önemli bir hassasiyet olduğunu gözlemliyorum. Bu konuda vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu çok önemliydi fakat en önemlisi gönüllü olarak yapabilmek çok daha önemli. Bunu yaptığımızda hastalığın yayılma hızı azalıyor hem de hastanelere müracaatlar azalıyor ki bu anlamda bütün sistem rahatlıyor. Bunun için biz zaten vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak organizasyonları yapıyoruz.

Sokağa çıkılmadığı müddetçe hastanelerin nasıl rahatladığını görüyoruz. İnsanlarımız hastanelerden çekildiği anda yoğunluk ve yük azalıyor. Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Şu süreçte gördük ki hastalık bulaşan kişilerin çevresinde pozitif çıktığı vakalara rastladık. Dolayısıyla sosyal izolasyon ve sosyal mesafenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Bunu yetkililer sık sık ifade ediyorlar dedi.

Başkan Balta, bizlerde vatandaşlarımızı bu yönde uyarıyoruz. Sosyal mesafeye dikkat, temastan uzaklaşmak, hijyene dikkat etmek ve kendimizi izole etmek. Bunlara dikkat edersek bu hastalığın yayılım hızını düşürürüz, sağlık sistemimizi ayakta tutarız. Günlük yaşamımızı da kısıtlamalara rağmen bir sorun olmadan sürdürebiliriz. Zaten 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağının yanında 20 yaş altı gençlerimize de istisnalar hariç sokağa çıkma yasağı var. Zorunlu sektörler zaten çalışıyor.

Ayrıca dezenfekte çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Balta, özellikle maske dağıtımımız devam ediyor. Bu gün Halk Eğitim Merkezine malzeme temini yaparak iş birliği içersinde onlarda maske üretimi yaptıktan sonra teslim alınan maskelerle vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız. Ayrıca devlette parasız maske dağıtımı yapacak ancak bizler de ulaşırsalar maskelerini temin ederiz. İnsanlar dışarıda olduğu müddetçe manav ve marketlerde maske kullanma zorunluluğu getirildiği için hem kendimiz hem de başkalarını korumak adına kurallara riayet edelim.

Kaymakamlığımız ve bizim oluşturduğumuz Sosyal Vefa Destek Grubumuz ile birlikte bizlerde destek olarak vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşılıyoruz hatta devletin sosyal yardım paralarını evde ödeme gibi devletin gerekli kurumlarıyla bu hizmeti yürütüyoruz. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasını istemeyiz. Vatandaşlarımızdan kendilerini izole etmeleri ve kurallara riayet etmelerini istiyoruz.

Özellikle şehirden bunalan insanların köylere gittiklerini görüyoruz. Sanki köyde yaşamın serbest olduğu gibi bir düşüncenin hakim olduğunun altını çizen Balta, köyde sosyal izalasyondan uzak davranışların olduğunu gözlemledim.  Bu çok tehlikeli ve riskli bir durum. Köye kaçan vatandaşlarımız hem kendilerini hem de yakınlarını izole etmeleri gerekir büyük şehirlerden ilçemize gelenler ise 14 günlük kendilerini izole etmeleri gerektiğini hatırlatarak köylerde serbest dolaşım algısını doğru bulmuyoruz. Sosyal mesafe köyde de yaylada da şehirde de geçerli olduğunu ifade etti.