Ya Unuttuklarımız!

Vakfıkebir’in düşman işgalinin kurtuluşunun 100.yılını yaşarken unutmamamız gerekenleri vatanın asıl sahiplerini unuttuk.

Giriş
Güncellenme

Bu yüce milleti millet yapan “Ölümü Şahadetle Taçlandıran Yiğitlerimiz” sayesindedir.
    Bunu unutmayalım/unutturmayalım.
    Ama maalesef biz sanırım millet olarak balık hafızalıyız. Her şeyi anında unutuyoruz.
   Asıl unutmamamız gerekenleri unutuyoruz. Tıpkı 238 vatan vatan kahramanını unuttuğumuz gibi.
    İnsanların olduğu gibi toplumların, devletlerin, kurum ve kuruluşların da hafızaları vardır. Onlar da unutur.Unutmayı önlemenin yolu ise hafızaları tazelemektir.
    Bizlerde hatırlatma görevimizi yerine getirirken unuttuklartımız için hafızalarımızı tazeleyelim dedik 204 şehidimizi hatırlatalım ki değerlerini bilmediğimiz  hala hayatta olan 34 gazimizi de unutmayalaım.
   Unuttuğumuz  canını seve seve vatanı için veren vatan evlatlarımızı unutmayalı diye bir öneri sunmak istedik. Kimse alınmasın sadece bir öneridir. Yapıp yapmamak idarecilerin elinde.
  Yapılırsa bir ayıbımızı örtmüş oluruz yapılmaz ise de bu ayıp kendilerine ait oolmuş olur. Bizden hatırlatması.
  Vakfıkebirli İstiklal Savası, Kore, Kıbrıs ve terör şehidimizin toplam sayısı 204  ve 34 vatan evladı da yaşayan gazilerimizden olmak üzere toplan sayımız 238 kahraman.
   Bizim idari ve yerel yönetimden naçizane önerimizi ilçenin münasip bir yerinde bu vatanı için kanlarını ve canlarını seve seve feda eden vatan kahramanlarının adlarının ebediyete kadar yaşayacağı adlarına birer fidan dikerek adlarının sonsuzlaştırılması yönünde bir öneridir.
   Yukarda yazdığımız rakamlar aklınızı fazla kurcalamadan açılımını hatırlatayım, ilçemizden İstiklal savaşı, Kore, Kıbrıs ve terör olmak üzere 204 şehidimizin 7 si terör şehidi, İstiklal savaşı, Kore ve Kıbrıs gazilerimizin toplan sayısı ise 34 gazimiz ki bunlar hala hayatta olmak üzere toplan sayı 238 vatan kahramanımız var.
   Şunu da belirteyim bu rakamlar Vakfıkebir Kaymakamlığı ve Askerlik Şubesi kayırlarında mevcuttur. Kesinlikle afaki rakamlar değildir.
   Vakfıkebir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl kutlamalarında gördüğüm bir noksanlık olarak içinde olan bir yarayı paylaşmak istedim. Sonuçta fazla bir maliyet ve külfetli değil. Sadece unutulmuş bir ayrıntı.
   Bu kahramanlar ki, “yarınlar huzur içinde olsun diye, çocuklar ağlamasın diye, bu vatan satılmasın diye, ölüme meydan okuyanların sayesinde biz bu yeryüzünde rahat dolaşır olduk.
    Bizim millet olmamız için o insanlar ellerinde bayrakları, dillerinde tekbirleri ile ölüme niyetlendiler. Onlar canlarını seve seve verirken biz mi adlarını birer fidan dikemeyeceğiz. Eğer dikemezsek sizlere/bizlere yazıklar olsun.
   Kanlarıyla,  canlarıyla bu güzel vatanı bizlere bırakan aziz şehitlerimiz ve hayatta olan gazilerimizi adlarının yaşatılacağı hatıra ornanın düzenlenmesi zor olmasa gerek.
   Unutmayalım, geçmişine sahip çıkmayan geleceğine sahip çıkamaz.