Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İthal tereyağı üzerine...
18 Ekim 2010, 12:37

Deyim yerindeyse ateş düştüğü yeri yakıyor… Tereyağında 2 bin tona kadar ''Sıfır Gümrük'' vergisiyle ithalat yapılmasına olanak sağlayan kararı şaşkınlıkla öğrenen Tonyalılar, Vakfıkebirliler, Beşikdüzülüler, Şalpazarlılar, Çarşıbaşılılar adeta şokta…
Hükümet bir yandan hayvancılığı destekliyor, diğer yandan ithal tereyağını serbest bırakıyor… Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demekten kendini alamıyor insan.
“Böyle bir kararın ardından hayvancılık yapmamızın bir anlamı kalmadı, ithal tereyağı ile nasıl rekabet edeceğiz” diyen üreticilerin çaresizlikleri yüzlerine de sözlerine de yansıyor.
Hayvancılık öldü de ağlayanı yok galiba…
Trabzon’da hayvancılığın en önemli merkezlerinden olan Tonya ilçesinde, daha 5–10 yıl öncesine kadar 40 bin büyük baş hayvan varken, ne oldu da, bu hayvan sayısı 20 bine, hatta 15 binlere kadar düştü. Diğer ilçelerde de durum aynı. Bu insanlar hayvancılıktan neden vazgeçti? Aslında bunların araştırılması, tartışılması gerekmez mi?
15-20 gündür, Tarım İl Müdürlüğü tarafından bütün ilçelerde toplantılar yapılarak hayvancılığın geliştirilmesi için verilen destekler anlatıyor…
Şimdi yetkililere sormak gerek?..
Karadeniz Bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından olan ve ülkemizin her tarafında ciddi manada talep gören Trabzon tereyağının kaderi, artık Allah’a emanet gibi görünüyor.
Tonya ilçesinde bu yıl tereyağı adına 10. Tereyağı Kültür Sanat Festivali düzelendi. Bölgedeki birçok yöresel yemeğin altyapısında bulunan tereyağının ithal edilmesi, hem bölge hayvancılığını hem de tescillenmiş bölge ürünlerini bitirme, yok etme noktasına getirecektir.
Hayvancılığın geliştirilmesi isteniyorsa; ithal tereyağına kesinlikle izin verilmemesi gerektiğinin altını çizen üreticiler; hükümetin konuyu masaya yatırmasını istiyorlar. Ancak bu masada üreticiler de olmalı diyorlar, haksız da sayılmazlar.
Ne diyelim.
İnşallah yetkililer üreticilerimizin bu haklı çağrısına kulak verirler.

Bıçakçıoğlu il disiplin kurulunda

MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci geçtiğim hafta yaptığı yazılı açıklamada, Milliyetçi Hareket Partisi 21. dönem Trabzon Milletvekillerinden Orhan Bıçakçıoğlu’nu, “Parti tabanından gelen şikâyet üzerine” il disiplin kuruluna sevk ettiklerini açıklamıştı.
İl teşkilatının böyle bir karar almasının ardından, eski milletvekili Orhan Bıçakoğlu ile bu konuyu konuştuk.
Bıçakçıoğlu, kendisine tebligat geldiğini ifade ederken, en kısa zamanda savunmasını yapacağını ekledi.
Savunmanın sadece formalite olarak kendisinden istendiğini belirten Bıçakçıoğlu altını çizerek söylediklerini aynen sizlere aktarmak istiyorum;
“Ben ne söylersem söyleyeyim onlar yine bildiğini yapacaklar. Ben referandum öncesi ihraç gerektirecek hiçbir harekette bulunmadım. Ben referandum öncesi sadece şahsi görüşlerimi söyledim. Ben kimseye gidip de “Evet” veya “Hayır” oyu verin demedim. Beni MHP’den ihraç edebilirler ama şunu unutmasınlar; Benim tek partim vardır. O’da MHP’dir. Ben Ülkücü doğdum, Ülkücü öleceğim.”
Bıçakçıoğlu’nun savunmasını yapmasının ardından, il teşkilatı acaba nasıl bir karar verecek? Bunu önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.

Bu yazı 1898 defa okunmuştur.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yazara Ait Diğer Yazılar

Aydın Gelleci Aydın Gelleci
Bizimkisi bir ‘Yanal’ hikayesi!..
Aksal YAVUZ Aksal YAVUZ
Trabzon Fırsat Tepti
Nurgül GÜNAYDIN Nurgül GÜNAYDIN
Futbolcular Trabzon’a neden gelmek istemiyor?
Cemal ÖNER Cemal ÖNER
Kabus Dolu Günlere Dönüş Mü!!
M. Bülent ALP M. Bülent ALP
İki Hüzünlü Veda
Ö. Faruk BULUT Ö. Faruk BULUT
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ!